כמה הפקטור של שינה חשוב בבניית שריר ומה המינימום שצריך לישון ?

אנשים רבים אשר מתחילים להתאמן שמים לעצמם למטרה לפתח את מסת השריר הרזה ולהוריד אחוזי שומן. הם רואים מול העיניים רק את המטרה וכבר מדמיינים את המראה החטוב שלהם. מה שהם לא לוקחים בחשבון, זה עד כמה השינה חשוב בהליך של בניית שריר.

אז מדוע השינה חשובה כל כך?

ראשית, בזמן אימון כוח מה שקורה לתאים הוא שנוצרים סוג של קרעים מיקרוסקופיים. כדי שאכן יוכל להתקיים תהליך בניית מסת שריר, התאים האלה חייבים להתאחות ולהגדיל את רקמות השריר. יש שני דברים שמשפיעים על תהליך בניית השריר:

  1. שינה
  2. תזונה נכונה ומאוזנת

ברגע שהגוף שלנו נכנס למצב של שינה מתחיל תהליך בניית רקמות. כלומר, בזמן השינה מתרחשים תהליכי חידוש, צמיחה ובנייה מחודשים של התאים והרקמות. גם רקמות השריר מתחדשות בתהליך הזה. בזמן שאנחנו ישנים הגוף שלנו בונה יותר מולקולות שבעצם מתקנות ומשקמות את כל המערכות בגוף שלנו בין אם זה מערכת השרירים, מערכת העצבים וגם המערכת החיסונית.

מה קורה אם אני לא ישן כמו שצריך?

פשוט מאוד. התהליכים האלה לא מתרחשים ואותן מערכות נפגעות. נוצרים בגוף קרעים שלא מתאחים ואז זה יכול לגרום לכל מיני דלקות ובעיות כמו פציעות למשל, פגיעה במערכת החיסונית והיווצרות של מחלות.

כמה אני צריך לישון?

ובכן, מי שמקפיד להתאמן חייב לישון יותר מאדם שאינו מתאמן. ההמלצה היא בין 8-10 שעות בלילה.

לסיכום, שינה טובה מסייעת לאפשר לגוף לאחות ולהחלים אחרי האימון וככה אפשר לבנות מסת שריר. בזמן השינה הגוף מפריד הורמוני גדילה והורמונים נוספים המשתתפים בתהליך התחדשות התאים והרקמות בגוף.