קפאין וספורט

קפאין כמסייע בפעילויות ספורטיביות

קפאין, בצורותיו הטבעיות, קיים בטבע בסוגים רבים מאוד של צמחים. הוא משפיע על מערכת העצבים המרכזית, גורם להפרשה של אנדורפינים, ופועל בגופנו באופן שעשוי לסייע בפעילויות ספורטיביות, בעת התכוננות בתקופת בגרויות, לשם שיפור הריכוז ועוד.

אין ספק שקפאין מלווה אותנו רבות. חלקנו מתעורר בבוקר חייב כוס קפה, חלקנו לא ממש מבינים את הצורך הזה בקפאין וחלק מהאנשים, פשוט לא מסוגל לתפקד מבלי לשתות מספר כוסות קפה שחור במהלך היום ואפילו בלילה. כבר מאות שנים שקפאין משמש כסם ממריץ-טבעי, אך גם משתמשים בו ככלי חברתי יעיל ביותר שמספק את האירוח הנכון ואת התחושה שאנחנו מוזמנים בכל אשר נלך, כל עוד מישהו אכן ישאל אותנו: "קפה שחור או נס?"

קפאין בהקשר לפעילות ספורטיבית

רבים מתייחסים אל קפאין כאל סם ממריץ-טבעי, ניתן להיעזר בקפאין בעת למידה למטרת בגרויות, לשם שמירה על חדות בעת לימודי פסיכומטרי במהלך התואר, עבור שמירה על ערנות בעבודות ליליות ועוד. כמובן שלא צורכים קפאין כמו שצורכים סם, אך בהחלט קיימות תופעות מסוימות אשר מאפיינות צריכה של קפאין בצורותיו השונות ומזכירות אפקטים של סם-ממריץ.

בין התופעות, ניתן למנות: אפקט על מערכת העצבים, שמוביל לערנות אשר מתרחשת בעקבות חסימה של קולטנים האחראים על עייפות ורוגע. כלומר, במילים אחרות, הקפאין גורם לחסימה של קולטנים שאחראים על הרוגע וכך נוצרת ערנות אצל האדם. מעבר לכך, קפאין משפיע על האופן בו נוצרת אנרגיה בגופנו, על ידי כך שהוא גורם להגברת שימוש הגוף בחומצת שומן. בעקבות הגברת השימוש בחומצות שומן, נוצר תהליך של שימוש מועט בחומר מסוג גליקוגן, דבר אשר מייצר פעילות מוגברת של השריר ודחייה של עייפות השרירים בגוף בעת פעילויות ספורט שונות.

כאב וספורט, איך קפאין קשור לחישה שלנו?

פעילויות ספורטיביות מאומצות מאופיינות גם בכאבים מסוגים כאלו ואחרים. כמובן שאין זאת עצה רפואית ואין להסתמך עליה במקרים בהם נדרשת בדיקה של רופא, אך כן ניתן לציין כי קפאין אחראי לתהליך הנקרא "הפרשה של אנדורפינים", תהליך בו הכימיקל המופרש במוח, ומוביל לכך שפעילות ספורטיבית יכול להימשך זמן רב יותר ותאפשר לספורטאי לחוש פחות כאב ומאמץ.

היות ודבר אינו מושלם, חשוב לציין שקפאין גם עשוי לגרום לתחושות של ערנות יתר, תחושות שונות של בלבול והפרעות שינה, הפרעות במערכת העיכול אצל אנשים מסוימים ואפילו פגיעה ממשית ביכולת הריכוז אצל האדם.

במידה ואתם עסוקים בלמידה לטובת בגרויות, מומלץ ראשית לברר כיצד קפה משפיע עליכם על ידי שתייה מועטה!