הקשר בין שינה טובה ובין פציעות ספורט

שינה טובה היא אחד הגורמים לאורח חיים בריא. כשאנו ישנים היטב בלילה הסיכוי שנתפקד ביעילות עולה בעשרות אחוזים, רמות האנרגיה גבוהות ואנו חדים ומרוכזים הרבה יותר מאשר התהפכנו במיטה כל הלילה ולא הצלחנו להירדם. השאלה היא האם יש קשר בין שינה טובה לבין פציעות ספורט?. כשגופנו משתתף בפעילות ספורטיבית מופעל עליו עומס. השרירים, הרקמות והגידים עובדים ובכדי לשקם, לרפא ולחדש אותם הגוף חייב את המנוחה הזו שהיא בעצם השינה לה הוא זקוק. לא סתם ההמלצה לספורטאים מקצוענים היא לישון היטב לפני תחרויות, אימונים ושאר משימות.

 

אז מדוע מחסור בשינה מעודד היווצרות של פציעות ספורט?. על פי מחקרים, אנשים שאינם ישנים, לא רק חושפים את עצמם למחלות בשל העובדה שחוסר שינה מפר את איזונה של המערכת החיסונית, אלא גם מעלה את הסיכון להיווצרות של דלקת. יחד עם זאת, בזמן השינה משתחררים הורמונים הנקראים הורמוני הגדילה. אותם הורמונים משתתפים בתהליך הגדלת המסה השרירית. כשאנו לא ישנים, תהליכי הגדילה נפגעים מה שמעלה את הסיכון לפציעות ספורט. חשוב לציין, שבמהלך הלילה, העצמות שלנו נבנות ומתחדשות ולכן מחסור בשינה עלול לגרום לפגיעה בעצמות, במיוחד אם אתם מתאמנים באופן קבוע. עצמות חלשות הן בין הגורמים העיקריים המובילים לפציעות ספורט. יחד עם זאת, קיים קשר מובהק בין אנשים שסובלים מדלקות פרקים לבין מחסור בשינה.

 

מה קורה לגוף במחסור ממושך בשעות שינה?

הפרעות שינה גורמות להפרת האיזון של הן של המערכת ההורמונלית והן על הגוף כולו. מחסור בשינה מעודד היווצרות של תהליך דלקתי במפרקים, זאת משום שהמפרקים לא מצליחים להירפא בזמן שבו הם אמורים להיות חלק מתהליך החלמה ארוך וממושך של שינה רציפה ועמוקה. לסיכום, שינה עמוקה, טובה ואיכותית מפחיתה את הסיכון להיווצרות של פגיעות, דלקות ופציעות ספורט מסוגים שונים. אם אתם מקפידים להתאמן על בסיס קבוע וסובלים מבעיות שינה, טפלו בהן, אכלו היטב וכך תשמרו על גופכם.