שיטות מומלצות לטיפול בפריצת דיסק

אנשים רבים נוטים להתבלבל ולחשוב כי פריצת דיסק נוצרת כתוצאה מפעילות גופנית עצימה. האמת היא שרוב האנשים הסובלים מפריצת דיסק שזה בעצם מצב שבו הדיסק בין שתי חוליות משתטח ויוצא ממקומו הנורמלי מה שגורם לכאבים חדים בגב נוצרת כתוצאה מעומסים יומיומיים כמו למשל לקויות יציבה, ישיבה לא נכונה, מתח ולחץ מוגברים ולא כתוצאה מפעילות גופנית מוגברת.

אז מה עושים?

אם אובחנתם באמצעות בדיקת CT  או  MRI ואתם סובלים מפריצת דיסק, יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי לעזור לעצמכם שכן ניתוח הוא לרוב לא האופציה בה רבים מאיתנו בוחרים.

פעילות גופנית, הישארו בתנועה

הדבר הראשון והחשוב ביותר שאתם יכולים לעשות זה להמשיך לזוז כמה שיותר. ישיבה, שכיבה ממושכת, חוסר תנועה – אלו מחמירים את הבעיה. מומלץ לבצע פעילות גופנית מתונה כמו למשל שחייה או הליכה על בסיס יומי, להקפיד לבצע תרגילים המסייעים בריווח החוליות כמו מתיחות ותרגילי גמישות מסוגים שונים. עם השנים, עמוד השדרה מאבד את גמישותו וביצוע תרגילים מסוגים שונים שומר עליו.

דבר נוסף שאתם חייבים לעשות זה לוודא שאתם מבצעים את הפעילות הספורטיבית שלכם כמו שצריך. אם למשל אתם רוכבים על אופניים, חשוב לוודא שמנח האגן על המושב מאוזן וכי אין תזוזה של החוליות לשני הצדדים.

ישיבה ממושכת ורכונה פוגעת בעמוד השדרה שלכם

בנוסף, אם אתם יושבים שעות רבות מול המחשב עליכם להקפיד לשבת כמו שצריך. ישיבה כאשר הצוואר משוך קדימה כלפי המסך גורמת לעומס רב על החוליות ולכן חשוב ללמוד לשבת נכון, לאו דווקא ישר, אלא נכון, על פי המבנה האנטומי של הגוף שלכם. שיטת אלכנסדר תסייע לכם להבין איך הגוף בנוי מבפנים ותאפשר לכם לשמור על מנח גוף ישר. בנוסף, הקפידו אחת ל30-40 דקות לקום ולבצע מתיחות ושחרור לשרירים.

נסו להישאר רגועים ושתו הרבה מים

בנוסף, לחץ ומתח גורמים לדריכות של מערכת העצבים ועמוד השדרה מה שגורם לתגובה קשיחה ולתפיסות של עמוד השדרה. זה מצב של מגננה ואז מה שצריך לעשות זה פשוט לנוח ולא להתנגד לכאב הזה. במצב זה מומלץ להניח אחת לשעה שקית קרח על האזור המודלק ולבצע תרגילים המסייעים לרווח את החוליות ולהרגיע את הכאב.

 

בנוסף, טיפולי רפואה משלימה יכולים גם הם לעזור כמו למשל שיאצו, טווינה, דיקור ולהקל על הכאב ואף להחזיר את הגוף למצב של איזון.